Orta Kulak Tümörleri:

 • İyi huylu tümörler:
  En sık görülen iyi huylu tümörler glomus tümörleridir. Nadiren bazı kemik tümörleri (osteom) veya sinir kılıfı tümörleri de görülebilir.

  • Glomus Tümörleri:  Bu tümörler, yavaş büyüyen ve ameliyatta çok kanayan damar tümörlerdir. Bunlar sadece orta kulakta olabileceği gibi (Glomus Timpanikum), boyundan gelişip kulak içerisine girebilirler (Glomus jugulare). 40 yaş üzerinde ve bayanlarda daha sık görülürler. Başlangıçta işitme azlığı ve nabız sesine benzer bir ses vardır. İleri vakalarda baş dönmesi veya yüz felci  de tabloya eklenir. Muayenede zar arkasında kırmızı kitle görülür.
   Tedavide ameliyatla kitle çıkarılmaktadır. İleri yaştaki glomus jugulare vakalarında radyoterapi tedavideki ilk tercih  olabilmektedir.
   İkinci sıklıkta görülen sinir kılıfı tümörleri (schwannom) çok daha nadirdir ve yüz felci ile hekime başvurabilirler.

  Obese woman met her fiance in the gym, now they’re vegan bodybuilders testosterone price without insurance 2 sample diets for bodybuilders to gain muscle weight

 • Kanserler:

Kanserler nadiren görülür. Tümör dış kulak yoluna, tükrük bezine, beyine, ve komşu bölgelere yayılabilir. Boyun lenfatiklerine yayılma olabilir.

Hastalar uzun süren kulak akıntısı, işitme azlığı, yüz felci ile başvurabilirler.

Önerilen Tedavi protokolü;  kulak kemiğinin geniş olarak çıkartılması ve radyoterapidir.