Azmin ve Umudun Sesi Minik Edip

https://www.haberler.com/azmin-ve-umudun-sesi-minik-edip-10154902-haberi/

Azmin ve umudun sesi minik Edip Doğuştan işitme engelli Edip, artık duyuyor. ANKARA – Doğuştan işitme engelli 7 yaşındaki Edip Ilgaz Uslu, tedavisinin ardandan duymaya başladı.

Uslu ailesi oğulları Edip’in 8 aylıkken duyamadığını fark ederek Zonguldak‘tan tedavi için Ankara’ya geldi. Doğuştan işitme kaybı ve kulağında çok ağır yapısal bozukluklar olan Edip işitmesinin sağlanabilmesi için çeşitli ameliyatlar geçirdi. Şu an 7 yaşında olan Edip tedavi edilmesinin ardından artık duymaya başladı.

Edip’in ilk ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Levent Sennaroğlu, “Edip bizim uzun yıllardan beri takip ettiğimiz hastamız. Onun doğuştan işitme kaybı vardı. Kulağında çok ağır yapısal bozukluklar vardı. Biz onun duyabilmesi için 2011 yılında bir kulağına koklear implant yaptık. Diğer kulağında işitme siniri yoktu, iç kulağı gelişmemişti. O tarafa da 2013 Mayıs ayında beyin sapı implantı(biyonik kulak) yaptık. Amacımız onları işittirmek ve konuşmasını sağlamak. Ameliyatla iş bitmiyor, ameliyattan sonra uzun bir program ve eğitim dönemi var. Eğitim bu çocuklar için en önemli kısım. İyi bir eğitim alınırsa bu ameliyat başarıya ulaşıyor. İmplantasyon da bizim Hacettepe’de 20. yılımız. Çok kıymetli bir eğitim bölümümüz var. Ailede bizim deneyimli eğitim kadromuzdan faydalanmak için, anne çocuklarını alıp başka şehirden buraya geldi. Eğitimi bire bir alabilmek için eşinden bir süre ayrılmak zorunda kaldı. Desteğe ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

“Ailesi 8 aylık olduktan sonra fark etti”

Edip’in sürekli muayenelerini takip eden ve Edip’in tüm tedavisini üstlenen Doktor Furkan Özer, “Edip Ilgaz’ın doğuştan işitme kaybı hastalığı vardı. Ailesi bunu yaklaşık 8 aylık olduktan sonra fark etti. 10 aylık olduktan sonra işitme cihazı kullanılmaya başlanmıştı. Fakat işitme cihazlarından fayda göremeyince, Edip’e yapılan ileri tetkikler sonucunda ağır iç kulak anormallerini olduğunu fark ettik. İki zor ameliyat gerçekleştirdik. İşitmesini sağlayabilme açısından. Ondan sonraki süreçlerde Edip’in eğitimine tekrar Hacettepe Üniversitesi Odyoloji Bölümünde devam ediyoruz. Bu eğitimi yapabilmek için ailesi Zonguldak’tan Ankara’ya taşınmak zorunda kaldı. Annesi babasından ayrı kaldı. Sırf Edip’in eğitimine Ankara’da doğru bir şekilde devam edilebilmesi için. Edip’in eğitim süreci ve bu implantların dış parçaları var bunların belirli zamanlarda değişmesi gerekiyor ve fiyatları oldukça yüksek parçalar” şeklinde konuştu.

“Eğitimle Edip’in konuşabileceğini, çok daha iyi duyabileceğini öğrendik”

Edip’in annesi Nuray Uslu, “Edip 2010 doğumlu. 2. çocuğumuz olarak dünyaya geldi. Her şey normaldi. 8 aylıkken babası bana, Edip’in bizi duymadığını söyledi. Başta inanamadık. Fark etmedin mi herhangi bir gürültüde, seste tepki vermiyor dedi. Hemen Ankara Hacettepe Hastanesine başvurduk. Eşimin tahmini doğru çıktı. Çocuğumuzun iki kulağının duymadığını öğrendik. Çocuğumuzun 8 ay sessiz bir dünya da yaşaması, bir anne için bir baba için çok zordu. Sonra hemen bütün tetkikleri yapıldı. Önce kulak arkası bir cihaz takıldı. Arkasından ağır bir ameliyat geçirdik. Ama bizim için önemli olan çocuğumuzun duyabilecek olmasıydı. Duyamadığı için konuşamayacağı anlamına geliyordu. Bana bir kez anne diyemeyeceğini düşünmek, bir anne için gerçekten çok zordu. Sonra ameliyatlar bittikten sonra bizim için önemli olan eğitim süreci başlamıştı. Eğitimle Edip’in konuşabileceğini, çok daha iyi duyabileceğini öğrendik ve Ankara’ya yerleşmek için, büyük bir mücadele sergiledik. Kendimize yetecek kadar bir ev kiraladık” dedi.

“Eşimden 4 yıldır ayrı, 2 çocuğumla bir mücadele veriyorum”

“İşimiz her şeyimiz Karadeniz Ereğli’de” diyen Nuray Uslu şunları kaydetti:

“Eşimden 4 yıldır ayrı bir şekilde 2 çocuğumla bir mücadele veriyorum. Sırf Edip’in eğitimi için buradayım. İnşallah Edip’te yaşıtları gibi duyabilecek konuşabilecek. Prof.Dr. Levent Sennaroğlu çok başarılı şekilde ameliyatlarımızı gerçekleştirdi. Edip Hacettepe’yi bağrına bastı. Burada bir aile gibi olduk. Benim Ankara’da bir akrabam yok. Bana en büyük desteği Hacettepe verdi. Doktor Furkan hocamızda Edip’in muayenelerini gerçekleştiriyor. Mücadelemiz Edip’i konuşturabilmek. Hayatta çok iyi insanların olduğunu gördük. Bu eğitim çok büyük paralarla dönüyor. Her geçen gün yeni cihazlar çıkabiliyor. Bu cihazlar çok yüksek fiyatlara temin edinebiliyor. Allah razı olsun onlardan, mücadelemizi görüp böyle bir şey yapmışlar bizim için. İnşallah Edip konuşacak ve çok daha iyi olacak. Özel bir çocuğun anne babasıyız. Buradan, özel ilgiye ihtiyacı olan çocuklara sahip olan anne babalara sesleniyorum, lütfen çocuklarınızı kaderlerine terk etmeyin.” dedi.

Kaynak: İHA

Haber Videosu: Azmin ve Umudun Sesi Minik Edip